top of page

Abisko: Arktická zkušenost za polárním kruhem

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten

Občas Vás přepadne pocit, že svůj dosavadní stereotypní život musíte okořenit něčím novým a vymanit se z rutiny běžného života? Rádi cestujete a objevujete nepoznané? Chcete zažít něco unikátního, o čem budete ještě dlouho vyprávět svým přátelům u pivního tácku? Proč se tedy nevypravit do drsné, ale návykově krásné krajiny švédského Laponska? Možná se tak nezdá, ale arktickou zkušenost máte přímo na dosah.  

V Abisku jsem žil a pracoval jeden rok a rád bych se s Vámi podělil o několik poznatků.

Abisko leží 250 km za polárním kruhem v nejsevernějším výběžku švédského Laponska, v zapomenutém kraji Norrbotten. I přes odlehlou polohu je Abisko dobře komunikované, leží na hlavním silničním tahu E10 a železničním koridoru spojující Kirunu (94 km) a norský Narvik (85 km).

Díky své zeměpisné šířce je zdejší podnebí drsné a nehostinné. V blízkém okolí vesnice můžete dokonce narazit na permafrost, kterého bohužel kvůli důsledkům globálního oteplování postupně ubývá.

Léta si zde moc neužijete, s tím počítejte. Záblesky teplejšího slunečného počasí se po dlouhé zimě náhodně dostavují koncem dubna, začátkem května. Průměrná teplota v letních měsících nepřekračuje 17 stupňů (nejteplejší je červenec) a během celého léta poměrně často prší. Během prvních letních okamžiků se nenechte zmást, panuje zde čistě horské počasí. Na sluníčku se v těchto dnech nečekaně opálíte, ve stínu nachladíte. Krajina se horko těžko dostává z tuhé dlouhé zimy. Jezero Tornetrask (jedno z největších švédských jezer) ležící na severním konci Abiska zcela rozmrzá až koncem května, aby poté v prosinci zase zamrzlo. Počátkem ledna se již můžete na zamrzlém jezeře bezpečně procházet do úrovně ostrovů a ke konci ledna libovolně po celé jeho ploše (vč. jízdy na sněžném skútru).

Při pohledu od jezera jižně vzhůru se Vám naskytnou nádherná panoramata okolní krajiny, především malebného Abiska ležícího v úpatí hor s dominantním přírodním útvarem Lapporten (Laponská brána) ohraničující vesnici z levé strany a horu Nuolja (1164 m.n.m) ze strany pravé. Populární Lapporten je údolí ve tvaru U vymezené horami Nissuntjarro (1,738 m.n.m) a Tjuonatjakka (1,554 m.n.m). Aby toho nebylo málo, v tomto údolí na Vás čeká jezero Čuonjájávri, položené ve výšce 950 m.n.m.

Backpacking.cz - Abisko Lapporten

Lappish Gate - Lapporten

Backpacking.cz - Abisko Mount Nuolja

Mount Nuolja

V průběhu listopadu přicházejí první sněhové přeháňky a noční teploty klesají až k 10 stupňům pod nulou. Délka dnů se v tomto období zkracuje závratným tempem. V polovině listopadu si užijete pouhých 5 hodin světla a v první polovině prosince již zažíváte polární noci. Během polárních nocí je slunce tak nízko, že se během denních hodin nemá šanci vyhoupnout nad obzor. Po většinu dne vládne úplná tma, s výjimkou intervalu cca 9–14h, kdy se obloha mírně rozjasní. Šero v tento okamžik připomíná klasickou fázi soumraku po západu slunce.

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten

12.11., 11:55, nejvyšší bod, do kterého se slunce během dne dostane

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten

9.1., 13:39, šero během dne

Počátkem prosince startuje hlavní sezóna Aurory. Do konce března panují optimální podmínky pro pozorování polární záře. Je běžné, že noční teploty padají až k mínus 30 stupňům, což znatelně negativně ovlivňuje kapacitu baterie v kameře. Pokud se chystáte na časosběrná videa, je dobré vše promyslet.

2. února jsme poprvé přivítali první sluneční paprsky deroucí se do Abiska skrz bránu Lapporten. Po více než dvou měsících strávených v nepřetržité tmě se nám dostalo pocitu vskutku nepopsatelného!

Odtud dále se dny prodlužují stejně rychlým tempem, jako se předtím zkracovaly. Každým dnem získáte neuvěřitelných 6 minut světla navíc. Začátkem dubna se obloha na noc jen zešeří a plnohodnotné polární dny, tedy jev, při kterém nezapadá slunce za obzor vůbec, můžete pozorovat od 25.5. do 19.7. Velmi praktické je v rámci příprav na léto pořízení černých žaluzií do oken.

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten

25.11., 14:11, sluneční paprsky dosud schované za horami

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten

2.2., 11:33, magický okamžik - vidíme slunce po více než dvou měsících

Ve vesnici a v jejím blízkém okolí není během celého roku problém narazit na volně se promenádující losy a soby. Abisko, jako celé Laponsko, je domovem původních obyvatelů Laponska, tzv. Sámů, kteří mají své výsostné postavení, pravomoci a práva. Někteří z nich se věnují tradičnímu chovu sobů, tak jak tomu bylo po celé generace. Jednotlivé sámské rodiny mají vymezená rozsáhlá území, na kterých shromažďují, přesouvají a počítají svá stáda sobů. Zvířata jim slouží jako druh obživy. Maso rozprodávají odběratelům potravinového řetězce a ručně vyráběné suvenýry z paroží, kostí a vyčiněných kůží dále turistům. Zatímco v Čechách se chodíte dívat na soby a losy do Zoo, v Laponsku si v restauraci klidně poručíte sobí steak na talíř.

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Moose

Losi v houští za našim barákem

Aktivity v Abisku

Abisko a jeho okolí nabízí přehršel atraktivních aktivit a zážitků, záleží jen na Vás, zdali se rozhodnete navštívit tento kraj v létě nebo zimě.

Letní sezóna

Je vymezena obdobím od poloviny června do poloviny září. Turisté se v letní sezóně vypravují do Abiska hlavně za pěší a horskou turistikou. Dva a půl kilometru za branami Abiska začíná přírodní rezervace Abisko National Park (vlaková zastávka Abisko Turistation, mapa). Největším tahákem je zcela určitě světově proslulý King´s Trail trek (Kungsleden, mapa), jehož trasa začíná v Abisku a po 440 km končí jižně v Hemavan. Po celé délce treku Vám budou k dispozici chaty na přespání, upravené a přehledně značené trasy, dokonce i převozní čluny na vodních tocích s absencí lávky.

Ti, kteří nechtějí zrovna pochodovat 400 km, mohou vyrazit na jedno nebo vícedenní výlet do okolí Abiska. Prozkoumejte jezírka, rašeliniště, řeky a březové háje v přírodní rezervaci Abisko National Park. Vypravte se na pozorování půlnočního slunce „Midnight Sun“ v observatoři Aurora Sky Station vybudované 900 m.n.m na vrcholku hory Nuolja. Stanice je přístupná pěšky. Komu se nechce drápat do strmého kopce, může využít pohodlné lanovky (https://www.auroraskystation.com/en/summer/, začátek 15.6., cena od 150 SEK jeden směr ve dne, od 180 SEK zpátečně, Midnight Sun od 195/240 SEK). Nenechte si ujít poučnou procházku podél kaňonu divoké řeky Abiskojokk lemovaného vyhlídkovými plošinami několik stovek metrů za STF Abisko Turiststation. U STF si můžete zapůjčit kajak a projet se po jezeře (dejte si pozor na silné proudy).

Za zmínku rozhodně stojí také odpočinková trasa na 360° panoramatický výhled na vrcholku Stor Nabben (mapa). Pokračujete-li dále po stejné, ale hůře značené trase, dojdete k majestátnímu Lapporten. Pro navigaci po stezkách mohu jednoznačně doporučit Offline Galileo Maps.

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Kings Trail

Začátek King's Trail treku

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Stor Nabben

Panorama kolem dokola na Stor Nabben

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten River Abiskojokk

Divoká řeka Abiskojokk

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Stor Nabben

Výhled na Abisko a jezero Tornetrask z kopce Stor Nabben

Zimní sezóna

Tato sezóna začíná v půlce listopadu a končí v půlce května. Za polární září (Aurora Borealis) se vydejte nejlépe v období prosinec–březen. Abisko je všeobecně jedna z nejlepších světových destinací na sledování polární záře. Abisko leží ve srážkovém stínu, nesněží zde tolik jako v sousedících oblastech (Kiruna, Riksgransen) a viditelnost aurory je ve většině případů optimální. Pokud srovnám okolí Saariselky ve finském Laponsku (přečtěte si článek "Za Aurorou do Finska" zde), které leží na stejné zeměpisné šířce, viditelnost a četnost aurory je v Abisku tisíckrát lepší. Za pozorováním aurory se můžete vypravit opět na vyhlídkovou observatoř Aurora Sky Station (počátek 29.11., 715 SEK, s exkluzivní večeří v ceně za 1890 SEK, https://www.auroraskystation.com/en/night-visit/).

 

Nízko nákladovým cestovatelům doporučím pozorovat auroru nejlépe ze zamrzlého povrchu jezera Tornetrask. Od supermarketu Godisfabriken se vydejte po cestě dolů (Traskvagen), projděte pod mostem (E10) a po 500 metrech dojdete k jezeru. Aurora je pozorovatelná ve většině případů SZ nad horou Nuolja nebo SV za jezerem.

 

Však se na vlastní oči přesvědčte na následujícím odkazu Live kamery (https://lightsoverlapland.com/aurora-webcam/). Pro ověření indexu pozorovatelnosti aurory si stáhněte do telefonu aplikaci My Aurora Forecast.

Lokální agentura Lights over Lapland organizuje všemožné aktivity pro turisty a některé rozhodně stojí za vyzkoušení:

Nightly Aurora Photo Tour, 999 SEK/os., noc, aurora foto tour

Wilderness Photo Adventure, 1,695 SEK/os., den a noc, foto tour do divočiny

Private Aurora Tours, 16,950 SEK/os., den a noc, privátní aurora tour

Landscape Photography Course, 1,895 SEK/os., den, kurz fotografování krajiny

Icehotel tour, 1,395 SEK/os., den, výlet do Ledového hotelu s ledovým barem poblíž Kiruny

The Sami & Reindeer Experience, 2,295 SEK/os., den, výprava za sámskou kulturou

Dog Sledding, 1,595 SEK/os., den, výlet se psím spřežením

Two Hour Snowmobile Adventure, 1,410 SEK/os., den, výlet se sněžným skútrem, 2 hodiny

Four Hour Snowmobile Adventure, 1,935 SEK/os., den, výlet se sněžným skútrem, 4 hodiny

Snowshoe Hike, 600 SEK/os., den, výlet na sněžnicích

Ice Fishing, 795 SEK/os., den, rybaření na zamrzlém jezeře

Aktivity si zarezervujete přímo pomocí agentury (web) nebo na recepci v jakémkoliv hotelu v Abisku, kde Vám s výběrem zajisté velmi rádi pomohou. V ceně aktivity je zimní oblečení (rukavice, overal, čepice), zimní boty a většinou i nějaké občerstvení (fíka v tradičním týpí, tedy švédská silná černá káva a skořicový šnek).

Pokud Vám zbude nějaký volný čas, můžete se vypravit prozkoumat zdarma modelovou sámskou vesnici nedaleko vlakové zastávky Abisko Touriststation (mapa).

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Northern Lights

Polární kino ze zamrzlého jezera Tornetrask, credit: Niklas Hjort

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Tornetrask

Dovádění na ledě

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Sami Village

Sámská vesnice nedaleko STF Touriststation

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Dog Sledding

Výlet se psím spřežením 

Počátkem března a s přibývajícím světlem nastává v Abisku lyžařská sezóna. Máte na výběr z vícero možností: lyžování ve ski areálu v nedalekém Bjorkliden (web), norském Narviku (web) nebo podstatně dražšího, ale adrenalinového Heli-Ski lyžování (helikoptéra Vás dopraví na jinak nedostupné svahy, poptávejte v Abisko Mountain Lodge, web).

Ubytování v Abisku

Ubytovací kapacita v Abisku je poměrně omezená. Kvalita ubytování je spíše podprůměrná, zato ceny jsou na úrovni švýcarských 5 hvězdičkových hotelů.

Nejlevněji se ubytujete v hostelu Abisko.net, od 700 Kč/noc/lůžko v pokoji pro 6, od 1,650 Kč/noc za základní dvoulůžák se sdílenou koupelnou.

 

Další varianty:

Populární Abisko Guest House, od 1,900 Kč/noc za základní dvoulůžák bez okna.

Abisko Hostel, od 2,300 Kč/noc za dvoulůžák se sdílenou koupelnou.

Abisko Mountain Lodge, 3,900 Kč/noc za základní dvoulůžák s dvěma postelemi, snídaně formou bufetu v ceně. Zde jsem pracoval a samozřejmě mohu doporučit. Cena bohužel absolutně neodpovídá nabízenému standardu.

Hotel vyšší kvality Abisko STF Touriststation, od 3,500 Kč/noc za pokoj pro 4 se sdílenou koupelnou, od 4,000 Kč/noc standardní pokoj pro dva. STF je rozdělena na hotelovou a hostelovou část.

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Abisko Mountain Lodge

Abisko Mountain Lodge, hlavní vchod

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Abisko Mountain Lodge

Abisko Mountain Lodge, Superior rooms v popředí a Lapporten v pozadí

Stravování v Abisku

I zde jsou možnosti značně omezené. Na snídani si můžete skočit na snídaňový bufet do Abisko Mountain Lodge (125 SEK na osobu). Výběr je limitovaný na dva druhy sýrů, čtyři druhy salámů, nakládané sledě, cereálie a müsli, vejce, párky a masové kuličky, ovesnou kaši, jogurt, zeleninu, ovoce, marmelády, domácí chléb, džus a kávu nebo čaj.

Za večeři v Abisko Mountain Lodge dáte 500–600 SEK za osobu a tříchodové menu. Rezervace je nutná předem a menu si navolíte dle Vaší chuti. Na výběr máte u každého chodu z 1-3 možností (předkrm 120-150 SEK, hlavní chod 200-250 SEK, dezert 120-150 SEK). Ceny jsou to poměrně přepálené, ale šéfkuchaři vaří opravdu výbornou laponskou kuchyni z místní čerstvé produkce. Máte tak možnost ochutnat sobí nebo losí maso, či rybu Arctic Char (lososovitá ryba) z jezera Tornetrask.

Na oběd doporučím každodenní polední bufet na Abisko STF Touriststation (menu na FB), který je Vám k dispozici 11.30 – 14.00, za salátový bar, polévku, pečivo a základní nápoje zaplatíte 95 SEK za osobu, přidáte-li k tomu nabídku dvou hlavních jídel, zaplatíte 125 SEK za osobu. Kvalita jídla záležela podle toho, jak se kuchař vyspal, ale celkově poměr cena/kvantita je v případě tohoto bufetu nejlepší v celém Abisku. Večeře v STF Vás vyjde cenově podobně jako v Mountain Lodge a kvalita jídla je o poznání horší.

Pokud cestujete na omezený rozpočet, můžete solidně nakoupit v místním krámku Godisfabriken, který je nad očekávání zásoben velmi dobře. Nakoupit zde můžete zboží běžné spotřeby, drogerii, polotovary, konzervy, pečivo, nápoje a pivo, zmražené potraviny, suvenýry, rybářské potřeby a cukrovinky. Celý rok jsme byli víceméně odkázáni na tento obchod a kupodivu nám nic nechybělo.

U budovy Godisfabriken stojí zaparkovaný karavan s rychlým občerstvením. Nakoupíte zde klasické burgery v rozmezí 60–150 SEK (sobí burger mají taky).

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Abisko Mountain Lodge Restaurant

Na tenko nakrájené maso z losa, bramborové pyré, orestované elementy z petržele a cibule

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Abisko Mountain Lodge Restaurant

Klasické masové kuličky ze soba, bramborové pyré, orestované cibulové kroužky, nakládaná okurka

Backpacking.cz - Abisko Lapland Norrbotten Abisko Mountain Lodge Restaurant

Pěna z vývaru z mušlí, nakrájené krabí maso, kaviár

Jak se dopravit do Abiska

Na to, jak je v Abisku všechno předražené, tak aspoň za dopravu z Čech se nemusíte nutně plácnout přes kapsu. Švédské Aerolinky SAS a norské Norwegian Air nabízí lety z Prahy do nedaleké Kiruny s přestupem ve Stockholmu nebo/a v Kodani od neskutečných 2,200 Kč za osobu (bez zavazadla).

Pro dopravu z Kiruny do Abiska můžete využít služeb autobusové dopravy Lanstrafiken Norrbotten (1,5h, 154 SEK online, 138 SEK přes aplikaci, v autobuse neakceptují platbu v hotovosti!, web). Autobusové linky jsou oproti zimě v letním období významně posíleny.

Další možností je vzít vlak (1-1,5h, 55-75 SEK, web).

Pokud Vám dvě předchozí varianty nevyhovují, můžete se nechat svést organizovanou soukromou dopravou agentury Lights over Lapland za 450 SEK na osobu (web).

Pokud rádi cestujete vlakem, svezte se Arktickým vlakem (Arctic Circle Train, Night Train 94) napříč celým Švédskem (Arlanda – Abisko, 17 h, 685 SEK).

Backpacking.cz - Arctic Circle Train 94

Arktický vlak č. 94 napříč celým Švédskem (Kodaň - Narvik)

Backpacking.cz - Arctic Circle Train 94

Standard švédských vlaků

Cenově Vás výlet do polárního Abiska nevyjde zrovna nejvýhodněji, ale za zkušenosti tohoto typu se holt připlácí. Osobně Vám říkám, že na zážitky z pobytu v Abisku do konce života nezapomenete. Rozhodně to stojí zato!

bottom of page