Cestování napříč Vietnamem - Ze Saigonu do Hanoje
Itinerář cesty a tipy
Ho Chi Minh, Mui Ne, Hoi An, Hue, Hanoi, Ninh Binh
28. 7 – 2. 8 HUE (5 nocí)
Hue bylo jedno velké zklamání, na rozdíl od průvodců vznešeně popisující toto město jako střed tehdejší říše vládců dynastie Nguyen a později hlavní město celé země, v samotném městě toho není moc k vidění. Vypravíte-li se severozápadně od centra za Perfume river, narazíte na zdevastovaný Imperial City (UNESCO) schovaný za mohutnými cihlovými hradbami. V roce 1968 se v Hue odehrála jedna z nejdelších a nejkrvavějších bitev Vietnamské války. Dobývání Citadely bombami a napalmem vzalo za své a skončilo zdemolovaným Imperial Palace. Rekonstrukce objektů probíhají dosud a záleží na vás, zdali se vám chce platit drahé vstupné za pár vystavených dosud stojících pilířů. V blízkém okolí města můžete navštívit hrobky zesnulých vladařů.
Levné ubytování hledejte západně od stadiónu, mezi ulicemi Pham Ngu Lao a Chu Van An. Doporučujeme několikapatrový Ngoc Hung Hotel 60m od křižovatky ulice Chu Van An s Vo Thi Sau. Za 250K se nám dostalo prostorného pokoje s AC, malou TV, ledničkou, rychlou WiFi a vlastní koupelnou s vanou! Po těch všech sprchách jsem si musel vanu napustit aspoň 4krát.
Za celou dobu se nám nepodařilo objevit restauraci, kde bychom se dobře a levně najedli, ale pokud si potrpíte na vydatné snídaně, mám pro vás skvělý tip. Skočte si ráno na All You Can Eat Breakfast do Midtown Hotelu na 29 Doi Cung Street. Kvalita bufetu je vysoká a podstatně vyšší než u bufetů v Ho Chi Minh. Nabídnou Vám toho hodně: kávu, čaj, džusy, mléko, jogurty, zákusky, spring rolls, variace vajec, uzeniny, sýry, džem, lívance, bagety, Pho, smažené nudle, těstoviny, pečené kuře, zapečená rajčata, noky, ovoce. Za cenu 100K na osobu se najíte královsky!
Za širokým výběrem levných potravin se vypravte do Big C nákupního centra (KFC, food court) na křižovatce Hung Vuong a Ba Trieu. Za trochou kultury vyjeďte do nejvyššího patra stejného komplexu a běžte na film (80K) do kina Lotte Cinema.
Z Hue do Hanoje jsme jeli opět se Sinh Tourist za 269,000 (15h).
3. 8 – 8. 8 HANOI (5 nocí)
Chaotická a špinavá Hanoj nás nějak neuchvátila. I když jsme zde strávili přes týden, nemůžu říct, že by se mi hlavní město Vietnamu vyloženě zamlouvalo.
Backpackerská čtvrt Old Quarter disponuje množstvím hotelů a hostelů všech cenových kategorií. V Hanoji jsme si dopřáli trochu luxusu a ubytovali se v deluxe room Hotelu Gate v zatáčce ulice Thanh Ha. Za 15 USD jsme měli menší ale krásně vybavenou místnost s výhledem na město, AC, ledničkou, TV, novou koupelnou, WiFi a snídaní v ceně (vajíčka, toast a džem, ovoce, kafe). Old Quarter je jedno velké bludiště, směsice úzkých uliček, ve kterých bez přestání cirkuluje doprava a vyřvávají prodejci. Takže pozor, radši se dvakrát ohlédněte, než přejdete ulici! To platí po celé Hanoji. Hanoj spolu s Ho Chi Minh byla nejhorší města co se týče dopravy.
V těchto uličkách je k sehnání všechno možné a vesměs nic. Náhrobní kámen jako suvenýr si asi nekoupíte a opečeného pejska nebo kočku si asi taky na oběd nedáte. Ano, viděli jsme celého psa a kočku vystaveného pro další konzumaci. Normální a chutné jídlo dostanete za křižovatkou ulice Dao Day Tu s Ngo Dao Duy Tu v bistru All for 40K. Za tuto cenu nabízí slušný výběr jídel (žebra, kuře, vepřové) a na porcích nešetří. Večer je povinnost posadit se na jednu z mnoha plastových mikro stoliček v ulici Ma May poblíž Hanoi Backpackers Hostel a dát si pár rund točeného pivka (5K). S výborným kebabem od vedle za 30K je to skvělá kombinace.
Nedaleko Old Quarter můžete trošku oddychnout u jezera Ho Hoan Kiem, tedy pokud vám nevadí zástupy proudících lidí kolem dokola za občasného zeptání se nesmělého studentíka, jestli si s vámi může popovídat anglicky. Tak jako v parcích Saigonu, i v Hanoji můžete narazit na skupinky geeků nebo jednotlivce, kteří jakmile zavětří bílého turistu, se snaží urychleně navázat jakoukoliv konverzaci. Navážou, ale pak je na vás, jak je zabavíte (se jich zbavíte). Moc z nich toho totiž nevypadne.
Chcete-li vidět park v ruském stylu, mrkněte na sochu Lenina v nadživotní velikosti v Lenin Parku.
V Hanoji je k vidění nespočet muzeí: francouzská věznice Hoa Lo Prison, Ho Chi Minh Museum (25K) a la parodie na moderní art, nabalzamovaného státníka Ho Chi Minha vystavují ve výloze v Ho Chi Minh Mausoleum (zdarma), One Pillar Pagoda v areálu muzea a mausolea, odpočiňte si ve stínu stromů Botanical Gardens (2K) 500m severně od Ho Chi Minh Muzea, Národní muzeum Vietnamské historie (40K vč. vstupu do Muzea revoluce), Muzeum vietnamské revoluce. Několik hodin vám zabere prohlídka vnitřní a venkovní expozice zajímavého Muzea etnologie (40K). Krásná je katedrála sv. Josefa (St. Joseph Cathedral) západně od Ho Hoan Kiem jezera v ulici Nha Tho.
Pobyt v Hanoji je ideální na vyřízení víz do dalších zemí, tak jak popisuji zde: jak vyřídit víza do Laosu a do Kambodži v Hanoji.
Jak v Saigonu, tak i zde lze využít levných autobusů MHD (7K). Google Maps vám napoví, kde takový bus staví.
8. 8 – 11. 8 NINH BINH (3 noci)
Panoramatickou krajinku rýžových polí s vypínajícími se zalesněnými vápencovými kopci (limestone hills), protkanou říčními kanály jsme zvolili jako alternativu k turisticky (pře)populární SAPA. V samotném městečku toho k vidění moc není. Ale jakmile vezmete skútr a vyrazíte do několika kilometrů vzdálené rezervace západně od města, úžasem vám spadne brada. Na projetí těchto jedinečných přírodních útvarů budete potřebovat jedno odpoledne.
Ve vesničce Tam Coc budou lokálové tvrdě zkoušet z vás dostat jakýmkoliv způsobem nějaké ty peníze. Jednak vám budou do očí lhát, že na motorce se dále do polí nesmí a pokračovat lze pouze na lodičce. Takže první zaplatíte za parkování motorky a následně nehorázné peníze za lodičku a nějaký vstup (netuším, o jaký vstup se mohlo jednat). Pokud vyloženě neprahnete po scenerické projížďce lodičkou po vodních kanálech (s místňákem pádlujícím nohama), doporučuji sednout na skútra a pokračovat dál. Dál se dá projet bez problému, veškeré chrámy v okolí jsou zadarmo a uvidíte prakticky to samé. Nezapomeňte na sombrero, slunce tady pálí jak šílené.
Nejlevněji se z Hanoje do Ninh Binh dostanete vlakem. Vlaky z Hanoi Station jsou vypravovány pravidelně během celého dne. Jízdenku koupíte v den odjezdu na nádraží.
Jízda trvá 2,5h a třetí třída stojí 55K na osobu.
9. 7 – 20. 7 HO CHI MINH (Saigon, 11 nocí)
Kolem 8h ranní přilétáme na mezinárodní letiště Tan Son Nhat. Vše probíhá hladce. Před imigračním musíme nejdříve požádat o vízum do Vietnamu. Pro udělení turistického víza do Vietnamu je nutný zvací dopis od certifikované agentury (15 USD na 3 měsíce za osobu). Čtěte návod jak získat zvací dopis pro udělení víza do Vietnamu. Samotné vyřízení víza je pak už jen otázkou minut. Vyplní se žádost, přiloží pasová fotografie a zvací dopis. Jednovstupové vízum na 3 měsíce nás přišlo na dalších 25 USD. Přivezte si dolary, celníci vybírají poplatek v hotovosti a USD.
Procházíme imigračním a vstupujeme do příletové haly. Oproti letišti v Jakartě hala působí čistým a moderním dojmem. Jaká to změna!
A nyní vám už nic nebrání se vydat do centra.
TIP Nejlevněji z letiště do centra
Taxíka neberte. Cesta klimatizovaným busem je relativně pohodlná, rychlá a levná! Oproti 300,000 VND za taxi zaplatíte pouze 5,000 VND (5 CZK) za bus. Bus 152 vás zaveze přímo do backpackerského ghetta v okolí ulice Pham Ngu Lao. Jízdné je 5K (plus 5k VND za zavazadlo podle nálady řidiče). Řidič se nebude obtěžovat s vracením na 100k z ATM, rozměňte si předem u Burger Kinga nebo u okolních stánků.
Je to jednoduché, zastávku hledejte jen pár metrů nalevo od Burger Kinga u hlavní silnice. Bus 152 zde většinou čeká, když ne, vyčkejte. Pokud přilétáte pozdě v noci, jediná bezpečná možnost bude vzít taxi. Autobusy cirkulují zhruba do západu slunce (6-7 PM). Bus 152 vás zaveze do Districtu 1, kde vyskočíte u Ben Thanh Market (na autobusáku u kruháče jižně od tržiště).
Ubytování
Od tržiště se vydejte západně ulicí Pham Ngu Lao. Tady a v přilehlých ulicích na vás čeká přehršel guest housů a hotelů. Doporučuji pokračovat ulicí Pham Ngu Lao až na konec parku. Na křižovatce zahněte doleva a projděte kolem dvoupatrové restaurace Pho Quynh (dokonalé polévky Pho!) do ulice Do Quang Dau Street. Zde už si ubytování zaručeně vyberete. Ceny se pohybují kolem 12 – 17 USD za místnost s koupelnou, AC a WiFi.
My jsme se ubytovali u Ms. Thu na začátku ulice Hem 26 Do Quang Dau. Je to několikapatrový rodinný business s paní Thu v čele. Tato malá a velmi energická postarší paní má vše plně pod kontrolou. Poučila nás o nástrahách a nebezpečích Saigonu, pomohla zařídit levný bus do Mue Ne a na cestu nás dokonce obdarovala banány a bagetou. Vybrali jsme si prostornou místnost s TV, WiFi, ledničkou a AC v nejvyšším patře budovy za 12 USD za noc. Koupelnu jsme sdíleli ještě se sousední místností, za to střešní terasu jsme měli plně k dispozici. Líbilo se nám tam, tak jsme zůstali 11 nocí.
Po cestě vám určitě pořádně vyhládlo.
Kde se tedy dobře a za dobrý peníz najíst?
Není třeba chodit nikam daleko, v samotné Pham Ngu Lao a Do Quang Dau se nabízí několik příjemných alternativ. Polévka Pho se podává během celého dne, dejte si ji na snídani nebo oběd, dle vašeho gusta. Ve zmiňované restauraci na rohu Pho Quynh nebudete vědět jakou polévku dříve ochutnat. Výběr je velký a hlavně, za rozumných 50,000 VND dostanete pořádný kotel poctivého vývaru s nudlemi, hromadou masa nebo knedlíčků a tácek s bylinkami, thajskou bazalkou, bambusovými klíčky, limetkou a chilli papričkou. Zkusíte jednou a budete se chtít vrátit!
Chcete-li začít den pěkně jako doma kontinentální snídaní, v ulici Pham Ngu Lao si skočte na All U Can Eat Breakfast do hotelu Liberty 4 (116K VND) nebo do hotelu Elios vedle (115K VND). V nejvyšším patře hotelu Elios nám naservírovali přesně to, co jsme potřebovali. Nečekejte žádný vzrůšo, ale za 125 CZK dostanete krásnou snídani. Na výběr máte mimo jiné: kafe, čaj, džus, variace vajíček, salámy, sýry, buchty, pečené kuře, těstoviny a ovoce.
Cena 115K VND za bufet není vůbec špatná, ale zadarmo to taky není. Šetřit se musí, takže v ulici Do Quang Dau nevynechejte levný rodinný podnik Café Thuy Linh, 50 metrů od Pho Quynh. Dejte si čerstvou kuřecí bagetu za 15K, ledovou kávu za 15K, či osvěžující smoothie za 20K.
Zaručeně nejlepší bagetu ve městě vám naplní nedaleko. V ulici Pham Van Trang hledejte na pravé straně malé pekařství až na samém konci této ulice, 20m od křižovatky s ulicí Le Thi Rieng. Za pár Dongů zde dostanete dokonale čerstvou a křupavou bagetu s čerstvě ugrilovaným masem. Vepřová je bomba. Jen tu nať koriandru jsem musel vytáhnout.
Za zmínku stojí i super krám COOP v ulici Cong Quynh, pokud hledáte levný a dobře vybavený obchoďák se vším možným.
Vietnamská kuchyně je naprosto ohromující a o jídle bych zde mohl básnit do nekonečna, ale když už se vám podaří vymanit z nekonečných kulinářských exkurzí po Saigonu, je čas vidět také něco z historie města. I v tomto ohledu má Saigon hodně co nabídnout a pokud ve městě zůstáváte více dní, pokaždé se najde něco, co stojí za pozornost. Nudit se určitě nebudete!
Mezi architektonické skvosty musím zařadit basiliku z 19. st. Notre – Dame, budovu Hlavní Pošty (největší pošta ve Vietnamu), komunistický Independence Palace (30K VND) obehnaný rozsáhlým parkem, Saigon Opera House a radnici Ho Chi Minh. Pokračujte od radnice po náměstí směrem k řece a obdivujte jedny z nejmodernějších budov Saigonu, například do nebe trčící Bitexco Financial Tower. Pokud rádi navštěvujete muzea a galerie, tak v Saigonu budete mít příležitostí více než dost.
Vstup do Muzeí je symbolický a rozmanitost veliká. Od historie města a země, přes kulturu a etnologii, až po válku proti Americe v 60. – 80. letech minulého století. Za pozornost stojí komplex tří budov Ho Chi Minh Fine Arts Muzea (10K VND).
Na nákupy vyrazte na Ben Thanh market nebo ještě lépe do China Town na Cho Binh Tay market. Při této příležitosti projděte důkladně čínskou čtvrť a prohlédněte si všudypřítomné orientální chrámy a pagody. Můžete vyrazit také na nákupy elektroniky.
TIP na TRANSPORT
Poslední rada na závěr. Po městě se dopravujte autobusy hromadné dopravy, jsou levné (7K za osobu) a dovezou vás opravdu všude. Google maps vám přesně řekne, kde najdete zastávku konkrétní linky, kudy vede trasa, jaké bude jízdné, celkovou dobu jízdy a předpokládanou dobu příjezdu autobusu na zastávku.
Je zajímavé, že ve Vietnamu jsme neměli moc možností používat lokální dálkovou dopravu. Konkrétně v Ho Chi Minh dálkové autobusy z městského autobusáku jsou stejně drahé nebo dražší než turistické autobusy vypravované přímo z ulice Pham Ngu Lao. Vysoká koncentrace cestovních kanceláří a tedy velká konkurence tlačí ceny výrazně dolu. A tak to bylo v celém Vietnamu. Na některých místech lokální spojení dokonce chybělo. Když už jste nuceni využívat autobusů pro turisty, obejděte několik cestovek a uvidíte, že nakonec budete s cenou spokojeni.
Za autobus Ho Chi Minh – Mui Ne jsme zaplatili 120,000 za osobu (5h).
20. 7 – 25.7 MUI NE (4 noci)
Většina ubytování se nachází roztroušena po celé délce zátoky spojující města Phan Thiet a Mue Ne, kolem silnice Nguyen Dinh Chieu. Když jsme po pěti hodinách cesty tudy projížděli, zarazilo nás, že jsme z okénka autobusu viděli jen samé luxusní resorty. Ani jsme nedoufali, že budeme schopni najít cenově dostupné ubytování. Ale po 10 minutách hledání už jsme seděli v chajdě s větrákem a TV pěkně u pláže za 200K. Jednalo se o Hong Di Bungalows, ležící mezi Rach Dua Resort a Sunrise Resort. Bungalovy byly prostorné, čisté, okolí udržované a s přímým přístupem na mini pláž.
Na půl cesty mezi Hong Di a Sun Shine Beach resortem každý den postávala sympatická paní u stánku. Prodávala dokonalé bagety rozpečené na grilu s grilovaným masem, čerstvou a nakládanou zeleninou a posypané burákovou drtí za 15K. Za stejný peníz prodávala i smažené nudle s masem. Dobrou kvalitu jídla za nejlepší ceny v okolí dostanete v restauraci Nha Hang Lam Tong. Tuto venkovní restauraci s terasou a přímým výhledem na moře, připravující ryby a speciality z mořských plodů, najdete 20m za Muine Backpackers resortem směrem na Mui Ne po pravé straně. Všeobecně, o restaurace připravující mořské plody a ryby nebudete mít v Mui Ne nouzi. Jsou jich tu desítky, většina nelegálně vybudovaná jako „shack“.
V Mui Ne nehledejte žádnou akci. Lidé sem spíše jezdí za relaxací a klidem. Dobře se najíst, opálit a vyspat. Jediným adrenalinem může být vyzkoušení populárního Kiteboardingu nebo výlet do nedalekých písečných dun.
Za taneční scénou a davy mladých párty chtivých lidí si vyrazte do 5 hodin vzdáleného NHA Trang.
Ačkoliv mnoho lidí zvolí autobus z Mui Ne do NHA Trang, my jsme pokračovali dále až do Hoi An. Jestli budete kupovat lístek na trasu Mui Ne – Hoi An, nevěřte tvrzení prodejců, že se jedná o přímý spoj. V každém případě budete muset změnit bus v NHA Trang za noční bus do Hoi An.
Celková doba jízdy vyjde na 17,5h a lístek na 300,000 VND.
25. 7 – 28.7 HOI AN (3 noci)
Ze všech míst, která jsme ve Vietnamu navštívili, bych jednoznačně umístil Hoi An na první místo - jako nejkrásnější a nejcharismatičtější městečko ze všech.
Hoi An, napříč historií prosperující strategické přístavní město jihovýchodní Asie (v 1 st. dokonce největší), odjakživa přitahovalo mnohé národy za účelem vzájemného obchodu (koření, keramika, textil). Obchodníci přicházeli, usadili se a nyní je vliv těchto rozdílných kultur názorně viditelný na charakteru města. Je až neskutečné procházet se zachovalým historickým centrem města (UNESCO) a obdivovat jedinečnou tradiční vietnamskou architekturu doplněnou převážně o vliv japonské, francouzské a čínské kultury. Na jednom místě tak najdete ornamenty zdobená vietnamské stavení, čínské dřevěné obchodní domy a chrámy, pestré koloniální francouzské budovy a japonský most s pagodou sloužící jako brána do japonské čtvrti v 16. st.
Perlou města je Old Town soustředící všechny významné památky na jednom místě. Projděte si jej důkladně, klidně i několikrát. Obzvláště večer má lampiony osvícené centrum svůj specifický šarm. Za 120,000 je k dostání lístek zahrnující vstup na 5 vámi vybraných památek. Pět není moc, ale mám pro vás tip. Po obědě, kolem 1 hodiny odpolední většina hlídačů někde vyspává a vstup tak máte volný. Dostali jsme se do několika objektů, aniž by nám někdo cvaknul vstup.
Během exkurze si odskočte na břeh řeky poblíž tržiště do jedné z hospůdek (nebo u japonského mostu u řeky doprava, kde sedíte na plastových židličkách venku, ale platíte méně) a objednejte si místní specialitu: Cao Lau (25 – 40K), vývar se širokými nudlemi, bylinkami, kusy masa a krakery. Delikatesa! Pod všude inzerovaným pojmem White Rose (35K) si představte plněné vařené noky.
No, a protože je venku hic, potěší chlazené čerstvě natočené pivko Bia Hoi za neskutečných 5K.
Jízdenku na bus Hoi An – Hue (3h) jsme zarezervovali přes Sinh Tourist za 89K. S touto společností jsme byli nadmíru spokojení. Jejich nové autobusy jezdí na čas, za super peníze a personál je oproti jiným společnostem o poznání milejší.
11. 8 – 15. 8 HANOI (4 noci)
Čtěte dále: Návod jak jsme jeli lokální cestou z Hanoje do Laosu.