top of page

Výběr banky v Kanadě a založení bankovního účtu - Bank of Montreal (BMO)

Přijíždíte-li do Kanady na Working Holiday a máte se v plánu zdržet několik měsíců, pak Vás otázka založení bankovního účtu rozhodně nemine. Pokud hodláte v Kanadě pracovat, s největší pravděpodobností dostanete každé dva týdny papírový šek, který musíte nějaký způsobem zpeněžit. Nejvýhodnější je založení si bankovního účtu u jedné z renomovaných bank, u které si později šeky uložíte.

Podobně jako v CZ, tak v Kanadě máte na výběr hned z několika bank.

 

Do pětice nejvýznamnějších bankovních institucí se řadí Bank of Montreal, Bank of Nova Scotia, Toronto-Dominion Bank, Royal Bank of Canada a Canadian Imperial Bank of Commerce.

Nabídka produktů každé banky se od těch dalších může nepatrně odlišovat, ale v podstatě souhrn základních služeb se zásadním způsobem nemění. Mým kritériem výběru byla místní dostupnost banky a bankomatů, poplatky za vedení účtu a jednoduchost otevření účtu.

Bank of Montreal (BMO)

Rozhodl jsem se pro banku BMO a již dva roky jsem jejím spokojeným klientem.

Otevření účtu

Otevření účtu bylo u BMO jednoduchou administrativní záležitostí. Navštívil jsem pobočku BMO v Summerland, BC. Bez okolků jsem byl ihned přijat manažerkou pobočky. Celý proces založení účtu trval necelých 20 min. Z formálních požadavků jsem potřeboval pouze platný cestovní pas a kopii potvrzení SIN čísla. Pracovnice banky mi během registrace položila pár klasických základních otázek zaměřených na moji finanční situaci a pracovní aktivitu v Kanadě (v té době jsem byl zaměstnaný na třešňové farmě). Jako doručovací kanadskou adresu jsme zvolili adresu farmy v Summerland a jako kontaktní telefon jsme uvedli mé české telefonní číslo. Ze strany banky nebyla vyžadována žádná pracovní smlouva, žádné potvrzení o rezidenci (např. účtem za elektřinu na mé jméno). Pracovnice ani nijak nekontaktovala mého zaměstnavatele za účelem ověření.

Oproti bankám v jiných zemích byl proces založení účtu absolutně bezbolestný, jednoduchý a rychlý.

Debitní karta

Po podepsání smlouvy mi byla okamžitě vydána debitní karta Interac (Interac je národní kanadský platební systém, něco jako EFTPOS na Zélandu). Tuto kartu můžete kdykoliv zdarma vyměnit osobně na pobočce BMO za mezinárodní debitní embosovanou kartu Master Card.

Upozorňuji, že v případě online nákupů s debitní kartou u kanadských obchodníků, narazíte na mnoho problémů s její akceptací a často Vám transakci zamítnou. Kanada se inspirovala USA a pro online platby zde frčí především kreditní karty.

Druhy nabízených běžných a spořících účtů

Výčet všech aktuálních variant běžných a spořících účtů naleznete zde https://www.bmo.com/main/personal/bank-accounts/.

Osobně mi vyhovuje nejzákladnější varianta běžného účtu Practical za 4 CAD měsíčně. Pokud Váš disponibilní zůstatek na účtu neklesne pod 2000 CAD, neplatíte žádné poplatky.

Online spořicí účet zdarma Smart Saver by také měl absolutně postačovat běžnému střadateli.

Přístup zdarma k internetovému a mobilnímu bankovnictví je samozřejmostí.

Zpeněžení šeků

Bankovní systém a platební zvyklosti v Kanadě jsou dle mého názoru vzdáleny dlouhé míle za našimi standardy v Evropě. Mimo zmiňovanou problematickou debitní kartu, budete nuceni obdržené šeky ze zaměstnání nejprve zpeněžit (cash a check), několik pracovních dní počkat na zprocesování celé transakce, a až poté budete moci disponovat s penězi.

Řádově do 2 měsíců od registrace účtu jsme pokaždé museli čekat cca 8 pracovních dnů, až se vložený šek převedl na disponibilní zůstatek. Poté, co si BMO v tomto období ověřila naši platební historii, nám připisovala v okamžiku vkladu 100 CAD z celkové částky šeku ihned na účet a na zbylý obnos jsme čekali klasicky dalších 8 pracovních dní.

Převody peněz do zahraničí (na český účet)

Když jsme prvně na pobočce BMO v Invermere požadovali mezinárodní převod zůstatku na britský účet bez nutnosti konverze, zaměstnanci pobočky na nás nevěřícně civěli. Neměli totiž žádné tušení, co evropský formát IBAN vůbec znamená. Tudy cesta nevedla.

Pro mezinárodní převod peněz z kanadského účtu na český mohu doporučit online službu Transferwise (link pro první transfer zdarma).

Transferwise vstupuje do transakce jako autorizovaný prostředník a napomáhá tak podstatnému snížení přemrštěných bankovních poplatku na minimum. Způsob, kterým převedete peníze na Transferwise zvolíte vy. Na výběr máte velmi přímočarý direct debit, klasický převod na jejich lokální kanadský účet, či platbu mezinárodní platební kartou. Za převod 1000 CAD zaplatíte aktuálně na poplatcích 9,90 CAD a celý transfer netrvá déle, než 3 pracovní dny.

Transferwise používám již třetím rokem a se službou jsem velmi spokojen.

Zrušení bankovního účtu

Mimo zrušení bankovního účtu osobně na pobočce BMO zde také existuje možnost zrušení účtu na dálku. Tuto možnost využijí hlavně tací, kteří chtějí zažádat o vrácení daní (Tax Return) již mimo území Kanady (např. z ČR). Tax Return je možné uskutečnit bankovním převodem pouze na kanadský účet. Po obdržení přeplatku a převedení částky na český účet (Transferwise) Vám již nic nebrání kanadský účet zrušit. Před odjezdem z Kanady si nezapomeňte vyzvednout vizitku Vašeho bankovního poradce s emailovým kontaktem. Přes email pošlete tomuto poradci požadavek na zrušení účtu/ů, v kopii přiložte vlastnoručně podepsanou žádost (Account closing letter), kopii pasu a kopii občanky. Pokud máte na BMO účtu ještě nějaký zůstatek, banka si vyžádá Vaší doručovací adresu, kam zašle šek. Alternativou je dodání čísla jiného kanadského účtu pro převod zůstatku.

Já osobně vyřídil žádost uzavření účtu přes email přímo s ředitelem pobočky během několika málo okamžiků.

Závěrem

Banka BMO je jedna z kapitálově nejsilnějších a renomovaných kanadských bank. Bankomaty a pobočky jsou Vám k dispozici po celé Kanadě. Poplatky za běžné bankovní služby jsou minimální a nezbývá mi nic jiného, než BMO doporučit.

Zrušení účtu
bottom of page