Mumbaj (Bombaj)
Indie, Maharashtra
Toto neskutečně rozlehlé a živoucí 21 milionové město bude pro mnohé z Vás vstupní branou do Indie. Díky mnoha akcím leteckých společností je možné zakoupit zpáteční letenku na trase Praha/Vídeň - Mumbaj již od 9,000 Kč. V únoru 2013 začalo také pro nás v Mumbaji to pravé půlroční indické dobrodružství. Své prožitky a zážitky prvních dnů v Mumbaji popisuji v následujících článcích.
Pokud se do Indie vypravujete poprvé, rozhodně se psychicky připravte na prvotní kulturní šok. Slovy se tato zkušenost nedá ani dobře popsat. Již na cestě z letiště do turistického centra Colaba, kterou jsme absolvovali lokálním způsobem, jsme měli možnost bezprostředně přijít do styku s nebývalou chudobou, masy lidí, smečky potulujících se zvířat. Vstupujete do absolutně neznámého světa plného ohromujících vjemů a prožitků. Připravte se na zcela odlišnou kulturu, nepochopitelné hygienické návyky, typicky dusné a horké indické podnebí, množství žebráků povalujících se na ulici. Co do vjemů, i váš nos a chuť zaznamená množství zcela neznámých a exotických vůní a chutí.
Aklimatizace nám v tomto největším indickém městě trvala zhruba 2 dny, kdy jsme jen žasli a nevěřili vlastním očím, co se kolem nás odehrávalo. První den jsem ležel na smradlavé pryčně levného hostelu a v duchu jsem si říkal, proč? Proč jsem se proboha vypravil právě do Indie? Postupem času jsme si začali přivykat na nové prostředí a prvotní pocit rozčarování vystřídal velmi intenzivní pocit nadšení.
Ubytování a většinu turistických atrakcí hledejte především v Colabě, jednom ze sedmi Mumbajských ostrovů, situovaném v jižním výběžku Mumbai City. Colaba, svého času území pod nadvládou Portugalců, je dnes právem označována jako centrum historie, umění a luxusu. Naleznete zde množství památek, butiků, obchodů, barů, restaurací, galerií a muzeí. Zkrátka vše, po čem běžný turista touží. Mezi nejzajímavější kulturní památky a body zájmu Colaby rozhodně patří:
Colaba Causeway: nákupní ulice Shahid Bhagat Singh Rd
Colaba Observatory
Cowasji Jehangir Hall: muzeum moderního umění
Katedrála of The Holy Name
Gateway of India: impozantní monument ve formě klenuté brány vystavěný na břehu Arabského moře
The Taj Mahal Palace: luxusní hotel pyšnící se jménem nejznámější indické stavby. Pokud Vám itinerář nedovolí navštívit Agru, podívejte se na Taj Mahal alespoň v Mumbaji. Za noc na dvoulůžáku počítejte nějakých 21,000 INR, tedy skoro měsíční rozpočet velmi nízkonákladového cestování po Indii na osobu. Snídani ale máte zahrnutou v ceně, no neberte to.
Architektonicky impozantní budovy Old Secretariat, Elphinstone College, David Sassoon Library a Bombay High Court (vše u kriketového oválu)
Colaba jako turistický středobod nabízí mimo vymožeností západního světa (Domino´s Pizza, Starbucks, McDonalds) také četné možností stravování přímo na ulici. V úzkých uličkách Colaby ochutnejte pravou indickou klasiku (50 - 180 INR) nebo arabský kebab (70 INR), které spláchnete vychlazeným pivkem Kingfisher (180 INR) či Sugar Can drinkem (cukrová třtina, 20 INR).
Zachce-li se Vám výletu na pláž, nastupte na nádraží Churchgate do jednoho z lokálních vlaků a svezte se na Charni Rd (5 INR). Odtud je pláž Girgaon Chowpatty co by kamenem dohodil.
Také se běžte podívat na největší prádelnu světa pod širým nebem Mahalaxmi Dhobi Ghat. Opět nasedněte do lokálního vlaku na Churchgate a vystupte na Mahalaxmi Dhobighat (5 INR).
Pro ty, kteří chtějí spatřit náznak mumbajského slumu, ať se vydají k nejbližšímu slumu v kolejišti železnice na zastávce Mahim Junction (vlak Churchgate - Mahim Junction, 10 INR).
Ubytování je v Colabě přehršel. Nečekejte ale žádné výhodné tutovky. Nejlevnější ubytování bude pro odvážné pravděpodobně Salvation Army Hostel (250 INR za lůžko). Hostel má unikátní polohu, ale komfort zde rozhodně nenajdete. Více v článku o Salvation Army Hostelu. Cena za běžné dvoulůžko začíná dnes v Colabě na 1,800 INR (v roce 2013 to bylo 900 INR).
Při objevování nejen Colaby buďte na pozoru před pofidérními "holy men" nabízející požehnání za "jen papírové" peníze, neodbytnými ženskými nabízejícími jasmínové náramky zcela zdarma (a pak Vás pronásledují tak dlouho, až dostanou svůj bakšiš) nebo vyčůranými rikšáky, kteří Vás povozí málo za hodně peněz bez zapnutého taxametru. Nejlepší jsou ale vykukové, kteří pohledem skenují každého turistu, načež přistoupí a podotknou, že máte mýdlo na uchu. Využijí okamžiku překvapení a milerádi Vám nabídnou otření a hle, už máte jehlu v uchu. Z milého hocha se rázem stane nemilosrdný čistič ucha původním způsobem, tedy jehlou. Odmítnutí zaplacení požadované astronomické částky se přeci jenom blbě odmítá s ostrou jehlou v uchu tlačící na Váš bubínek.