Nový Zéland: Severní Ostrov - Itinerář cesty a cestovatelské informace
15.11.2014 - 28.11.2014
Auckland, Paeroa, Rezervace Karangahake, Waihi Beach, Whangamata Beach, Hahei Beach, Hot Water Beach, Cathedral Cove, Coromandel, Tapu, McLaren Falls, Kaimanawa, Koitiata, Wellington
Auckland
Tak jako mnoho cestovatelů i my jsme začínali naše zélandské dobrodružství právě v Aucklandě.
Chcete-li vědět více o našich začátcích a přečíst si detailní informace vhodné na začátek pobytu, rozhodně nevynechejte článek „Nový Zéland – první dny po příletu".
Najdete zde jak se lokálně a levně přepravit z letiště do centra, jaké jsme měli zkušenosti s ubytováním, kde a jak vyřídit IRD (sociální číslo), kde nejlépe otevřít bankovní účet a kde se dá v Aucklandě koupit auto a jaké jsou povinnosti s koupí spojené.
Popravdě mě Auckland jako město vůbec nezaujal. Tak jako na celém Zélandě, i zde nenajdete žádné historické památky kvalitou a stářím srovnatelné s Evropou. Jakby taky, když novodobá historie Zélandu sahá jen do pozdního 18 st. Auckland, jako největší zélandské město s bezmála 1,5 milionem obyvatelů toho nemá mimo několika mrakodrapů moc co nabídnout. O kulturní šok se rozhodně nejedná, připravte se spíše na šok vaší peněženky. Mým prvním adrenalinovým zážitkem bylo vidět zélandské vysoké ceny!
Pro vaše nákupy vám doporučím supermakety Countdown Auckland Metro (19 – 25 Victoria St.) a New World (125 Queen Street) přímo v centru města. Potřebujete-li ušetřit nějakou tu korunu, tak si v sámošce nakupte potraviny a uvařte na hostelu (kuchyně jsou vybavené na základní vaření) nebo v supermarketu kupte výborné grilované celé kuře za 10 – 13 NZD.
Je zde HODNĚ imigrantů, kteří si na Downtown otevřeli levná bistra a nabízejí pizzu, kebab, hamburger, smažené kuře a jiné. Za nejlevnější Take Out jídlo očekávejte minimálně 6-7 NZD (8 NZD za Fish and Chips), za menu u Big Burger nebo KFC dáte 6 NZD. Kdo chce co nejvíce Fast Food muziky za své peníze, objedná si BigMac Hunger Buster (12,5 NZD, MacDonalds) nebo Big Feed (12 NZD, Burger King).
Poznávací tour po městě vám zabere tak jeden den, nanejvýš dva. Dominanta města Sky Tower nabízí předražené adrenalinové zážitky pro turisty v srdci Aucklandu. Skočte si Bungee Jumping (225 NZD) z věže nebo se projděte po venkovní římse kolem dokola vrcholu Sky Tower - Sky Walk (145 NZD).
Pokud vás láká adrenalin, radši si zajeďte do tři hodiny vzdálené Rotorua, kde se můžete vyřádit za podstatně nižší ceny. Kombinace Sky Dive 12,000 ft a Raft vás přijde jen na 330 NZD. (http://www.rotoruacombos.com/combos)
Nás tyto rádoby adrenalinové aktivity nechaly chladnými a vydali jsme se prozkoumat město po svých. Centrem všeho dění je ulice Queen Street, začínající u přístavu a vlakové stanice Britomart a táhnoucí se 2km celým centrálním Aucklandem nahoru do kopce. Vše podstatné najdete v jejím okolí.
Záleží na preferencích každého, ale pobyt v Aucklandě bych limitoval jen pár dní potřebných na vyřízení důležitých záležitostí ze začátku pobytu (IRD, bankovní účet, koupě auta). Několik nocí strávených ve smradlavé a chladné místnosti hostelu za 20 – 30 NZD za lůžko, v ulicích zástupy mladých asijských studentů, rychlá očerstvení arabských prodejců, věčně opilí nezaměstnaní tlustí Maorové povalující se na lavičkách, v noci davy ožralých mladíků a polonahých omrzlých slečen vyřvávajících až do brzkého rána pod okny hostelu vás donutí vyřídit vše potřebné co nejrychleji a vydat se do ohromující, klidné a panenské přírody za branami Aucklandu.
V ulicích Aucklandu
První vaření venku v Erin Parku v Aucklandu a prohlídka našeho campervanu
Paeroa
Po prvních dvou nocích kempovaní v novém vanu na parkovišti v Aucklandu (Point Erin Park, nyní nocování zakázáno) jsme se přemístili jihovýchodně do městečka Paeroa. Na přenocování zdarma (limit 3 noci) je vhodné parkoviště u řeky u místa zvaného Karangahake Gorge. Běžte se projít do Gorge, obdivujte nádherné visuté mosty táhnoucí se přes široký kaňon řeky Ohinemuri. Prozkoumejte ostatky zlatého dolu, který se v rámci oblasti soutoku řek Waitawheta a Ohinemuri v letech 1880 – 1950 podílel na 60% zélandské produkce zlata. V okolí řeky je několik stezek, včetně 1100 metrů dlouhého železničního tunelu (zkuste jím projít) jako součásti Hauraki Rail Trail.
Parkoviště disponuje WC, pitnou vodou a rekreační zónou u řeky. Do 7km vzdálené Paeroa si dojeďte na nákup (Countdown). Zde jsme si bez problému otevřeli účet u ANZ (více zde).
Kempování zdarma u Karangahake Gorge
Rezervace Karangahake
Na východní straně rezervace Karangahake můžeme doporučit Dickeys Flat Campsite. Trochu hůře přístupný DOC kemp (6 NZD), ale ta příroda je ohromná. K dispozici je suchý záchod. Vodu a hygienu vyřídíte u protékající řeky. Příroda je fantastická a značené trasy přímo nabízejí k prozkoumání okolí řeky.
Waihi Beach
Vydáte-li se východněji k pobřeží, nemůžete minout krásnou a malebnou pláž Waihi Beach. Toaleta a bbq stoly jsou k dispozici. Přes noc je povolené stání pouze Self Contained karavanům.
Pohled na Waihi Beach
Whangamata Beach
Nemohli jsme přespat na Waihi, pokračovali jsme tedy dál severně po pobřeží Bay of Planty do surfařského ráje Whangamata. Toaleta je zde a sprcha na pláži také. Whangamata je idelání místo pro dlouhé procházky po nekonečné pláži poseté miliony lastur a domovem desítek druhů vzácných ptáků. Ráno klidná hlavní promenáda u pláže (Beach Rd) se v odpoledních hodinách proměnila v poměrně frekventované návštěvní místo. Zdálo se nám, že obyvatelé přilehlých vilek nemají backpackery příliš v lásce a několikrát jsme si všimli přísného pohledu postarší obyvatelky šmírující za oknem. Beach Rd se nám nejevilo jako ideální místo pro přespání, proto jsme se přemístili na konec Hunt Rd. Jsou zde toalety, výhled na moře a posezení. Jak jsme se ráno přesvědčili, spaní zde nebylo legální. Už kolem 7AM backpackery kolem nás kontrolovala pracovnice City Council. Na nás se naštěstí nedostalo, skočil jsem za volant a vesele jsme ujeli. Nutno dodat v případě, že vás Council přistihne kempovat na zakázaném místě, máte to z fleku 200 NZD za osobu.
Whangamata Beach
Hahei Beach, Hot Water Beach, Cathedral Cove
Pokračujete-li dále severněji po východním pobřeží Coromandelského poloostrova, nemůžete minout krásné pláže Hot Water Beach a Hahei Beach. Jak název Hot Water Beach napovídá, podloží této pláže je tektonicky činné. Pokud si tedy při odlivu v písku vyhloubíte díru, je pravděpodobné, že se vám za několik minut naplní horkou vodou a vy si tak můžete užít termální lázně.
Na impozantní přírodní úkaz Cathedral Cove se můžete dostat pěšky z Hahei Beach nebo z parkoviště Cathedral Cove Carpark o kousek dále. Vše je zdarma a máte vystaráno na několikahodinovou procházku.
Hot Water Beach
Výhled na Cathedral Cove
Cathedral Cove
Coromandel
V tomto malebném městečku jsme krátce zastavili a nechali odpočinout tavící se brzdy naší Estimy. Koupili jsme grilované kuře ve Four Square a poobědvali v parčíku v centru města. Zde jsme také na poště zažádali o IRD číslo (více zde). Slyšeli jsme jen dobré reference na nejsevernější výběžek Coromandelského poloostrova, ale ubytování se nám zdálo drahé, tak jsme to otočili směrem na jih.
Tapu
Dvě noci jsme strávili v Tapu Motor Camp. Za plácek na louce u pláže bez elektřiny jsme zaplatili 10 NZD za osobu a noc (oproti standardnímu ceníku 15 NZD). Využít můžete zdarma společnou kuchyni a sprchu (50c, 5 minut). Elektrické zásuvky jsou k dispozici na záchodě a v kuchyni. Zde jsme měli první možnost poznat blíže zélandské lokály, místní rybáře, kteří zde organizovali rybářský turnaj. Po lovu nás pozvali na výborné bbq ryb a mořských plodů, které jsme důkladně prolili vínem ze soukromé vinice.
Tapu Motor Camp
Selfie s místním rybářem
McLaren Falls
Nejlepší místo, kde jsme za celý pobyt na Zélandu měli možnost kempovat. Krásná okolní příroda, výhledy, jezera, vodopády, mnoho turistických stezek po okolí, dostatek místa na travnaté ploše, zdarma teplá sprcha, čistá sociálka a to vše za 10 NZD za osobu a noc. Poplatek se vybírá každé ráno za uplynulou noc zpětně (kolem půl deváté). Pokud vyjíždíte brzy ráno (před 8AM), máte to zadarmo.
Výhled z kopce v McLaren Falls
Kaimanawa
V lese Kaimanawa nedaleko Tongariro národního parku máte několik možností, kde zdarma zakotvit: Urchin Campsite, Kaimanawa Road Campsite a Waikoko Campsite. Zvolili jsme velice základní Urchin Campsite schovaný hluboko v lese. Suchý záchod je zde, pro pitnou vodu jsme museli dojít k několika kilometrů vzdálené přehradě na Tongariro River a sprchu jsme použili mobilní zavěšenou na stromě.
Na cestě pro vodu k Tongariro River
Koitiata
Tuto zapomenutou osadu jižně od Whanganui jsme navštívili při cestě na Wellington. V samotném městečku nic k vidění není, ale určitě se jděte podívat do dun na pláži. Černou pláž zdobí po celé šířce vyplavené suché a sluncem vybělené kmeny a větve a pohled je to vskutku krásný. Ubytujte se v Koitata Motor Camp za 4 NZD za auto a 2 NZD za každou osobu. Využít můžete skromnou polní kuchyni a pračku. Teplá sprcha stojí 2 NZD.
Vyplavené haluze na černé pláži v Koitiata
Wellington
Do centra města jsme vůbec nezavítali. Čekali jsme pouze na předměstí přes noc na trajekt na Jižní ostrov. Spát se dá zdarma v Honiana Te Puni Reserve u silnice The Esplanade v Lower Hutt. Máte odtud krásný výhled na moře, Wellington a procházka za Petone Wharf není vůbec špatná. Pack n Save, Countdown a McDonalds je odsud minutku autem.
Trajekt Wellington – Picton
Na trase mezi Severním a Jižním ostrovem operují dvě dopravní společnosti. Dražší Interislander (https://www.interislander.co.nz/) 65 NZD za osobu a 140 NZD za auto (do 3,5t). My jsme využili služeb levnějšího Bluebridge (https://www.bluebridge.co.nz/) za 53 NZD na osobu a 120 NZD za auto. Pokud můžete, naplánujte si cestu a trajekt zarezervujte s předstihem, tedy za nižší cenu.
Každá společnost vyplouvá z jiného mola (Bluebridge - Waterloo Quay, Interislander - Aotea Quay), nicméně vše je v blízkosti Wellington Railway Station a 10 minut autem z Honiana Te Puni Reserve.
Odbavení na loď probíhá velmi svižně a jednoduše. S rezervací v telefonu se dostavíte na Terminál do haly, kde vám předají plastové vstupní kartičky. Po vyhlášení k přípravě k nalodění projedete autem na molo, kde vás personál navede až do vnitřku lodi. Auto necháte v parkovací zóně lodi a vystoupáte železnými schody do horní části. Zde je již na vás, zdali si užijete komfortu uvnitř lodi (jídlo není v ceně) nebo, co bych vám doporučil, se vydáte na příď lodi, odkud pozorujete nádhernou scenerii dvou cípů ostrovů a průzračně čisté tyrkysové moře mezi nimi.
Molo u Honiana Te Puni Reserve
Bluebridge Ferry Wellington - Picton: Pohled zevnitř
Z decku trajektu na cestě do Picton
Bluebridge Ferry Wellington - Picton: Pohled z paluby na Malborough Sounds