top of page

Nevěříte, že se dá cestovat po světě za méně než 10USD za osobu a den? Čtěte jak jsme to zvládli!

Dubaj, Thajsko, Nový Zéland, Indonésie, Vietnam, Laos, Kambodža, Indie, Rakousko

Pořád nevěříte, že se dá cestovat opravdu levně? Čtěte dále, jak jsme objeli půl světa za 408 dní, zavítali do 9 zemí, zažili a viděli toho opravdu hodně a to vše summa summarum za méně než 10 USD na osobu a den!!

I v dnešní době levných letenek a obrovské konkurence napříč hotelovým a leteckým průmyslem se mnoho lidí stále domnívá, že dlouhodobé cestování křížem krážem světem je čistě luxusní záležitostí a v mnoha ohledech nesplnitelný sen. Mnoho lidí tento sen pak odsunuje až na pozdější věk: „až získám pracovní zkušenosti, až na to budou peníze, až děti budou samostatné, až bude dostatek času“, a podobně…

 

Jedním z hlavních důvodů tvorby mých webových stránek byla snaha usnadnit běžným lidem nezávislé cestování a dodat jim motivaci, přinést mnoho tipů a vyprávění z cest a především zdůraznit fakt, že cestovat po světě se dá opravdu levně. Když má člověk trochu disciplíny a ví jak na to. Touto cestou bych rád podpořil všechny nerozhodné lidi, kteří by rádi někam vycestovali, nechali všeho doma a vyjeli do světa. Může vám třeba chybět odvaha, peníze, či odhodlání. Radím jen to jediné, pokud opravdu cítíte, že cestování je to, co by vás vnitřně naplňovalo, hoďte všechny pochybnosti za hlavu, cestu důkladně naplánujte, našetřete a vyrazte! Nebudete toho nikdy litovat!

 

V následujícím článku bych se rád detailně zaměřil na celkové náklady naší poslední cesty. Zhodnocuji 13,5 měsíce cestování po finanční stránce a výsledek je více než zarážející. Ostatně, posuďte sami.

 

Nejdříve bych rád zmínil, kam jsme za poslední rok zavítali. Na naši dlouhou cestu na východ jsme se vydali začátkem listopadu roku 2014. Jako cílovou destinaci jsme si vybrali jednu z těch nejvzdálenějších možných - Nový Zéland. Do zélandského Aucklandu jsme se vydali z Prahy. Během cesty se zastavili v Dubaji a prozkoumali Bangkok.

Na Zélandu jsme žili něco málo přes půl roku, pracovali na jablkové farmě a procestovali Severní a ještě důkladněji Jižní ostrov. Před nastávající zélandskou zimou jsme utekli do teplejšího podnebí indonéského Bali. Indonésie jsme užívali 2 měsíce, projeli Bali, Lombok a Jávu. Z Jakarty jsme se vypravili za dalším asijským dobrodružstvím do vietnamského Ho Chi Minhova města. Ze Saigonu, jak se také jinak nazývá toto město, jsme se vydali na měsíční cestu směrem na sever, do světoznámé vietnamské metropole Hanoje.  Z Hanoje jsme přejeli lokální pozemní cestou do severního Laosu, ve kterém jsme zůstali 2 týdny. Z laoského Vientiane jsme se vlakem dopravili do thajského Bangkoku, kde jsme se regenerovali dalších 10 dní. Odtud jsme se vrátili zpět na Nový Zéland. V Aucklandě se nás ale zmocnila neobvyklá touha vrátit se zpět do Asie, takže jsme za několik dní nasedli na letadlo a přeletěli na naše oblíbené Bali. Po dokonale stráveném měsíci na Bali jsme se rozhodli pro druhou návštěvu Indie (první půlroční jsme absolvovali v roce 2013). Jako první jsme v Indii zavítali do přímořského státu Goa, odkud jsme pokračovali do státu Karnataka a pak dále na sever do velkoměsta Nové Dílí. Odtud přes Jaipur do Ahmedabadu, odkud jsme odletěli do rakouské Vídně. Ve Vídni jsme si užili vánoční trhy a na Vánoce roku 2015 se vrátili domů do Čech.

 

Itinerář to byl vskutku bohatý. A na kolik mě to vše přišlo?

Backpacking.cz: Cestuj kolem sveta za 10 dolaru za den

Po celou dobu cestování jsem si pečlivě vedl veškerý přehled výdajů a příjmů. Za 408 dnů jsem celkově utratil bezmála 310 tisíc Kč. Započtu-li mé příjmy z pracovní činnosti na Novém Zélandu ve výši 194 tisíc za zhruba 5,5 měsíce práce, bilance se podstatně mění. Víza Working Holiday vám umožní legálně pracovat na Novém Zélandu po dobu až jednoho roku, s možností prodloužení o další 3 měsíce. Je jasné, pokud bych využil celý rok a pracoval většinu času, celková bilance by se jednoznačně dostala do plusových hodnot.

 

Celý výlet mě přišel na 116 tisíc Kč. Odečtu-li čistě osobní výdaje (nákup notebooku, zlomený surf board v divokých vlnách na Bali), dostávám se na neuvěřitelných 98 tisíc Kč!

Je nutno dodat, že po celou dobu jsme vyloženě nerozhazovali peníze. Na Novém Zélandě jsme žili levným způsobem života na farmě, při cestování po Asii jsme se zaměřovali na levné lokální způsoby cestování a levné ubytování. Více o tom, jak snížit cestovní náklady na minimum se dočtete v dalších článcích.

Podívejme se detailněji na strukturu nákladů.

 

Kolik jsem utratil v jednotlivých zemích, vám řekne následující tabulka.

Backpacking.cz: Cestuj kolem sveta za 10 dolaru za den

Názornějším příkladem je srovnání denní průměrných nákladů v jednotlivých zemích.

Backpacking.cz: Cestuj kolem sveta za 10 dolaru za den

Jak je z tabulky srovnání průměrných denních výdajů patrné, nejlevněji bylo v Indii a Indonésii. Zde opravdu s přehledem vystačíte s 15 USD za den. V denní průměrné sumě je zahrnuto vše, tedy veškeré jídlo, doprava, ubytování, ostatní výdaje, zábava nebo pivko, výlety a také víza. Nenechte se zmást, co se říká o Indii jako o jedné z nejlevnějších zemí světa. Není to tak zcela pravda. V Indii jsme paradoxně museli daleko více šetřit a strávili podstatně více času hledáním vhodnějšího/levnějšího ubytování a stravování než třeba v Indonésii. Také kvalita, kterou dostanete za své peníze v Indii je ve většině případů velmi nízká, někdy až otřesná. Samozřejmě si můžete připlatit za jídlo v lepších restauracích a komfortnější ubytování v luxusnějších hotelech. Počítejte ale, že v některých případech nemusí vyšší cena automaticky znamenat zvýšení kvality nabízených služeb. A to se ceny dostávají až na českou úroveň! Věřte nebo ne, ale pokud víte, že se můžete v Indii najíst klidně za 15-20 Kč, nechce se vám platit cenu českého meníčka za parodii na evropskou kuchyni s vědomím, že se vám po jídle stejně udělá šoufl. Více detailů se dočtete v sekci indické ceny.

 

V ostatních asijských zemích také nebudete zásadně zatěžovat váš rozpočet. Oproti všemožným diskuzím na internetu o optimálním denním rozpočtu na cestování po JV Asii, převážně amerických zhýčkaných teenagerů, věřte, že Asii s přehledem projedete s denním rozpočtem 15 – 20 USD na osobu.

 

Nejlevnějšími asijskými hitovkami jsou z mého pohledu: jednoznačně Indonésie - super kvalita za úžasné ceny, Vietnam s chutnou kuchyní a dobrým pivem. Thajská klasika rozhodně také stojí za zvážení. Thajské ceny jsou malinko výše, než na příkladu Indonésie a Vietnamu, mírně ovlivněné masivním turismem, ale pořád zde dostáváte hodně muziky za málo peněz (mimo vyloženě turistická centra).

 

Dalším asijským paradoxem je Laos. Očekával jsem, že se bude jednat o zaostalou zemi, bez stabilní elektřiny a internetového připojení, rozprostírající se někde uprostřed tropických pralesů. Realita je poněkud jinde. Za posledních pár let Laos podstatně zkvalitnil turistickou infrastrukturu. Není tedy problém sehnat přijatelné ubytování s teplou vodou, internetem a bez výpadků elektřiny. Za to vše si ale připlatíte. Za 2 týdny pobytu se mé průměrné denní náklady v Laosu vyšplhaly na skoro 20 USD. Na to, že se pořád jedná o vcelku jednoduché ubytování a ne nijak extravagantní kuchyni, mi přijde 20 USD docela dost.

Kambodža se svými 29 USD na den se umístila na předposlední příčce žebříčku jen díky naší krátké době pobytu (5 dní) v jedné z nejturističtějších oblastí Asie – Siem Reap u světoznámého chrámového komplexu Angkor Wat. Vysoké vstupné 40 USD za vstup na Angkor Wat na 3 dny se také výrazně promítlo ve výši denního rozpočtu. Neměl jsem možnost, ani chuť dále cestovat po Kambodži, ale rozhodně se nejedná o drahou zemi a běžný rozpočet by se mohl pohybovat v tradičním rozpětí 15 – 20 USD za den.

 

Nový Zéland s denními 28 USD příjemně překvapil. Jako jedna z nejdražších zemí světa rozhodně spolkne podstatnou část vašeho cestovního rozpočtu. Standardní turisté, kteří přichází procestovat Zéland v rozmezí 2 – 3 týdnů v pronajatém autě nebo karavanu a začleňující do itineráře klasická turistická lákadla typu Hobbiton, vycálují denně s přehledem 80 - 100 USD na osobu. Zéland je opravdu drahá země. Není se čemu divit, když to nejzákladnější ubytování ve dvoulůžkovém pokoji přijde na 30 – 40 NZD na osobu, nejlevnější minivan stojí 100 NZD za den a za dobrý obídek v restauraci dáte klidně 20 NZD za osobu.

 

Je tu ale jedno velké „ale“… Přijedete, koupíte nějaký ten van, nejlépe se zabudovanou postelí. Ušetříte tedy za ubytování. Najdete práci na farmě, občas i s ubytováním, a začnete vydělávat vaše první zélandské dolárky. Vaříte doma na sporáku, pijete pivko s lidmi na sadu pěkně z lahve a věřte, nebude vám chybět vůbec nic. Více o cenách a poměrech na Zélandu se dočtete v připravované sekci Nový Zéland.

 

Rakousko nemá asi ani cenu zmiňovat jako drahou zemi. Ubytování jsme sehnali v obrovské slevě přes Expedii za 20 EUR na osobu v luxusním dvoulůžkovém pokoji se snídaňovým bufetem v ceně. Přidáte-li k tomu nějaké to levné jídlo během dne a MHD tiket na 3 dny, dostáváte se na nepřijatelných 46,5 USD za den.

 

Pro úplnost srovnání bych rád zmínil tabulkou moje celkové průměrné denní náklady za celé cestování (bez notebooku a surfu). Znovu zmiňuji, že tyto náklady jsou náklady celkové, tedy obsahující veškeré výdaje na jídlo, ubytování, dopravu, zábavu, výlety (skútr aj.), víza, poplatky, cestovní pojištění a hlavně zahrnují veškeré náklady na letenky. Je zde zahrnuto tedy úplně všechno!

Backpacking.cz: Cestuj kolem sveta za 10 dolaru za den

Na závěr se nabízí jediná otázka. Bylo naše cestování drahé?

 

Průměrných 713 Kč na den činí na konci měsíce necelých 22 tisíc korun. Cifra to není přespříliš vysoká, právě naopak, zážitky a získaná zkušenost jsou k nezaplacení.

Zamyslíte-li se, že 22 tisíc korun měsíčně běžně utratí člověk pracující v nějaké pražské korporaci…

Pokud začlením do celkové bilance naše příjmy z Nového Zélandu, denní průměrné výdaje signifikantně poklesnou.

Backpacking.cz: Cestuj kolem sveta za 10 dolaru za den

A tady máte důkaz, že cestování může být opravdu levné. V našem případě cestování po Zélandu a JV Asii nás stálo méně než 10 USD na osobu a den!! Tedy necelých 7200 Kč za měsíc, zahrnující úplně všechno!

bottom of page