top of page

Working Holiday Nový Zéland: Přípravy před cestou 

Průvodce získáním víz, cestovního pojištění a levných letenek

Na Novém Zélandu jsme žili přes půl roku, cestovali, pracovali na jablkové farmě a poznali hromady super lidí. Rád bych sdílel užitečné tipy a informace, které vám mohou ulehčit cestování a začátky na Novém Zélandu. V následujícím článku se zaměřím na vše důležité, čím je třeba projít ještě před vyjetím na Zéland.

 

Získání Working Holiday Víza

Na rozdíl od nového procesu z roku 2016 pro Kanadu, Nový Zéland pokračuje ve stejném postupu z minulých let. Tedy k určitému dni, obecně začátkem března každého roku (2. 3. v roce 2016), se otevírá roční kvóta pro české občany a začíná zběsilá klikačka. Vyhrává ten, komu se podaří vyplnit formulář co nejdříve, odešle žádost a úspěšně zaplatí poplatek. Záleží také na notné dávce štěstí, aby vás systém nechal samotnou žádost v pořádku odeslat. Výpadky systému jsou běžné, a když se přihlásíte zpět do aplikace, kvóta může být již naplněna. K dispozici máte 1200 míst ročně a kvóta se naplní většinou do 20 min od otevření (v roce 2014 to trvalo cca 45 min). 

 

Buďte tedy připravení a procvičte se s předstihem třeba na německém formuláři (Němci nemají stanovená omezení), aby vás později ve vyplňování naostro nic nepřekvapilo.

 

Takhle jsem byl v roce 2014 nemile překvapen i já. Vzhledem ke skutečnosti, že v minulých letech nebyl Nový Zéland takto populární a volná místa se objevovala i několik měsíců po otevření, jsem se nestresoval a nebyl připravený online v avizovanou hodinu. Do systému žádosti o vízum jsem se přihlásil 40 minut po otevření a k mému překvapení byla kvóta již naplněna. 1200 rozdaných míst za 40 minut!

 

V takové situaci doporučuji jen jediné, nepřestávejte zkoušet dál. Během procesu vyplňování žádosti to mnoha lidem padá a vy se tak dostanete o kousek dál. Po 2 hodinách nepřestávajícího obnovování stránky mě sice systém pustil dál a nechal vyplnit veškeré informace, ale provést platbu mi již nebylo umožněno. Před vstupem na stránku s platební branou systém naposledy kontroluje volná místa, a pokud je kapacita obsazena, nepovolí platbu.

 

Nezaplacená žádost není platná žádost, jak jsem později v komunikaci s imigračním potvrdil.

 

Nevěšte hlavu! Nedalo mi to a po dobu 4 týdnů jsem stránku imigračního Czech Republic Working Holiday Scheme pravidelně a ČASTO kontroloval. Věřte nebo ne, ale po přesně 4 týdnech od naplnění kapacity se objevilo JEDNO volné místo a mně bylo umožněno pohodlně zaplatit za vízum!!

http://www.immigration.govt.nz/migrant/stream/work/workingholiday/czechwhs.htm

Na českých fórech se objevila zmínka o dalších 1-2 takto uvolněných místech. Doporučuji nevzdávat se a zkoušet co to dá!

 

Jaké jsou základní předpoklady získání víza Working Holiday?

 

Rentgen plic

Pokud jste v minulosti cestovali po světě a v posledních 5 letech překročili dobu pobytu 3 měsíců v jedné nebo více zemích, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem TBC, budete muset dodat Chest X-Ray certifikát. Více o zdravotních předpokladech zde: http://www.immigration.govt.nz/NR/rdonlyres/DD2D2D27-DD49-4A62-96CC-3A1F32223C8E/0/INZ1121.pdf

TBC low risk

Kde rentgen plic získat?

Vytiskněte si certifikát: http://www.immigration.govt.nz/NR/rdonlyres/4F0B1B69-EDAF-4BF5-B973-566D39BF52D3/0/INZ1096.pdf

 

A dostavte se k jednomu z panelu schválených doktorů:

Odkaz zde

 

Dle informací z března roku 2016 v České Republice je jen jeden certifikovaný doktor v Praze (Dr. Patočková v Praze). V roce 2014 jsem za 1000 Kč rentgen plic obdržel od Mudr. Abdul Salam Alazani na Kartouzské 6 v Praze, který již bohužel nefiguruje na panelu autorizovaných doktorů.

 

V posledních dvou letech došlo k další významné změně. Není nutné nadále odesílat papírovou formu certifikátu poštou do Londýna, nýbrž tak učiní doktor prostřednictvím online kanálu a odešle veškeré informace přímo na imigrační.

Více zde:

http://www.immigration.govt.nz/migrant/general/generalinformation/qanda/emedical.htm

 

Kdy dostanu vízum?

Nyní nezbývá nic jiného, než čekat. Díky odesílání rentgenu plic prostřednictvím online služby se významně krátí časová náročnost. V mém případě jsem čekal skoro 2 týdny, až dopis dojde do Londýna a kladné rozhodnutí o vydání pracovního víza bylo uděleno téměř okamžitě. Nyní bych očekával, že rozhodnutí by mělo být vydáno během jednoho týdne.

Vízum je vícestupové, roční a vycestovat musíte nejdéle do jednoho roku ode dne vydání víza.

 

Cestovní pojištění

Výborně, vízum máme v kapse. Nyní je nutné splnit jeden ze základních předpokladů vstupu na NZ a tím je sjednání cestovního pojištění. Již několikrát jsem využil pro mé dlouhé cesty cestovní pojištění AXA. Mrkněte na internetové srovnání všech pojišťoven a udělejte si představu sami:

https://www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni/kalkulace-a-srovnani

 

AXA bylo nejlevnější roční pojištění na trhu, ale díky bohu jsem neměl možnost ověřit servis a asistenční služby. Pokud je nízká cena vaším hlavním tahákem, za 7300 Kč je k dostání Slavia (3,5 mil. Kč) nebo VZP (2 mil. Kč) pojištění na celý rok.

 

V případě cesty na Nový Zéland se předpokládá, že většina lidí odjíždí na dobu delší než souvislých 6 měsíců. Existuje zde tedy možnost odhlásit se z českého zdravotního pojištění a neplatit 1803 Kč měsíčně (jako OBZP). Stačí jen zajít na pojišťovnu, vyplnit formulář o odhlášení, odevzdat kartičku pojištěnce a je to. Po příjezdu zpět do Čech stačí jen doložit pojišťovně vytištěné informace o vašem cestovním pojištění za celou dobu pobytu mimo CZ (to, co obdržíte emailem). V případě legální práce na Novém Zélandu by měl zaměstnavatel za vás platit zdravotní pojištění.

 

Jak na letenky?

Při výběru letenky se vyprdněte na veškeré nejmenované zprostředkovatele. Ti vám sice nabízí výhodněji zpáteční letenku s možností stopoveru/layoveru s hotelem v ceně apod. Pokud si trochu zagooglujete, zjistíte, že většina lepších aerolinek platí pasažérům hotel v případě, že layover je delší než předem určená minimální doba. Přehledné informace o podmínkách placeného ubytování aerolinkou při delším layoveru naleznete zde:

 

http://maphappy.org/2015/03/long-layover-ahead-of-you-these-airlines-will-hook-you-up-with-free-hotel/

 

Dále doporučuji promyslet variantu zakoupení jen jednosměrné letenky. Naprostá většina mých kamarádů Čechů na Novém Zélandě si zakoupila „zvýhodněnou“ zpáteční letenku s odletem za rok za skvělých 23 – 25 tisíc. Na první pohled jevící se úžasný nákup má svá úskalí. Zarezervovat letenku můžete většinou nejdéle na den za rok ode dne rezervace. Letecké společnosti vypisují tarify na 12 následujících měsíců. Pokud tedy budete kupovat letenku v předstihu půl roku před odletem na Zéland, zpáteční letenku zakoupíte nejdéle na datum 6 měsíců po příletu na Zéland. Chcete-li zůstat jeden rok, čeká vás nutné přerezervování o dalších 6 měsíců. A s tím spojené poplatky.

 

Mnoha lidem se Zéland zalíbil tak, že prodlužují po roce o další 3 měsíce. Nemluvě o lidech, kteří se po Zélandu rozhodli procestovat Oceánii nebo Asii. V takových případech zpáteční letenka zcela propadá.

 

Pro představu uvádím moje náklady za jednosměrnou letenku Praha – Auckland na 1 osobu.

Let Praha – Dubai – Bangkok za 2,209 Kč s Dubai Emirates (akce na airtickets24)

V Dubaji jsme přespali na letišti a měli celý den na prozkoumání města. V Bangkoku jsme si užili krásných 5 dní.

 

Let Bangkok – Melbourne – Auckland za 7,045 Kč s Jetstar (akce 2 za cenu 1)

 

Celkově nás let Praha – Auckland přišel na neuvěřitelných 9254 Kč!

 

Stačí se jen zaměřit na pravidelné hledání letenek, zjistit jaké jsou levné trasy a svoji akční letenku zajisté najdete taky. Pro vyhledávání levných letenek doporučuji hlavně:

www.skyscanner.cz

www.kiwi.com/cz/

 

Nejlevnější bomby seženete při cestě přes Bangkok (3,5 – 6 tisíc) a Austrálii (Bangkok – Austrálie od 7 tisíc). Zvažte low cost destinace jako Kuala Lumpur, Singapore nebo proč to nevzít přes Bali (Bali Denpasar – Auckland od 8 tisíc). Tady máte názorný příklad, že letenky se dají sehnat levně i bez zprostředkovatelů a navíc máte absolutní volnost při rozhodování na cestě zpátky.

Ostatní

Před odletem myslete také na vaše povinnosti vůči státu. Tedy odhlaste se ze zdravotního pojištění, podejte daňové přiznání jeli třeba, zařiďte si datovou schránku pro případnou komunikaci s úřady (pokud je zapotřebí), na poště si vyřiďte průkaz pro někoho z rodiny pro přebírání vaší pošty, myslete na plnou moc opravňující někoho z rodiny jednat za vás v případě potřeby.

 

Vhodné je předem, jako při každém cestování, naskenovat důležité doklady do elektronické podoby pro případ ztráty. Skočte si k doktorovi na preventivní vyšetření, hlavně k zubařovi. Nakupte do zásoby léky a antikoncepci.

 

Doporučuji otevřít si běžný a spořící účet (např. u Airbank) a mít většinu financí na spořícím účtu, pro případ zneužití platební karty (vázanou jen na běžný účet).

 

Odhlásit si paušál a ostatní odebírané služby v Čechách.

 

Rozhodně nezapomeňte na mezinárodní řidičák!

bottom of page