top of page

Working Holiday Nový Zéland: Na co se připravit v prvních dnech pobytu.

Cenné informace do začátku.

Working Holidays Nový Zéland

Zdárně jste prošli procesem vyřízení víza, zajištění letenek a cestovního pojištění, odhlásili jste se z českého zdravotního pojištění, našetřili, dali výpověď v práci, vypověděli smlouvu z bytu, nasedli na letadlo a po neskutečných 18,000 km vstupujete na vytouženou zélandskou půdu.

 

Pro většinu z vás bude vstupní bránou na Nový Zéland město Auckland na Severním nebo Christchurch na Jižním ostrově. Já zde budu popisovat naši aucklandskou zkušenost.

 

Letiště Auckland

Přilétli jsme po 5 hodině ranní. V klídku jsme prošli přes imigrační a customs. Nikdo se nás na nic neptal, nikomu jsme se nezpovídali. Nebylo třeba dokazovat finance na účtu, pojištění, či cokoliv jiného. Je nutné myslet na to, že je zakázáno dovážet na Nový Zéland jakékoliv živočišné a rostlinné produkty. Taktéž se kontroluje a desinfikuje použitá turistická výstroj. Jediné na co se nás zeptali, bylo, zdali přivážíme použité turistické nebo kempinkové vybavení. Naše nové trekové boty jsme nemuseli ani vůbec vybalovat. U rentgenu zavazadel na mě silnější maorská ženská pokřikovala, že je „Sexy máma“, ano řekla to hezky česky, a pokračovali jsme do příletové haly.

 

Při druhé cestě z Asie do Aucklandu byl postup stejně bezproblémový. Jediné co se jim na rentgenu nezdálo, bylo naše pevné mýdlo, načež si nás vzali stranou, otevřeli batoh, zkontrolovali mýdlo a šli jsme dál.

 

TIP

Pokud přilétáte ve večerních hodinách do Aucklandu, doporučuji spát na letišti. V prvním patře, v restaurační části, se dá v pohodě najít místečko na přespání. Letiště je přes noc klidné a nikdo vás nebude vyhazovat. Na jídlo si dejte kombo třeba v McDonaldu (2x Big, hranolky, kola za 13,10 NZD, ovocná taštička z 1 NZD). Fontány s pitnou vodou najdete v příletové hale taky.

 

Cesta z letiště do centra

Existují tři varianty jak se dopravit z letiště do centra. Nejdražší je taxi za 50 – 60 NZD (při ranním odletu na Bali se nám podařilo sehnat taxi z centra - z Queen Street na letiště za 30 NZD). Levnější a stejně pohodlnou variantou je využití služeb Skybus za 16 NZD na osobu (http://www.skybus.co.nz). Skybus jezdí každou chvíli a zaveze vás za hodinku do samého centra, do ulice Queen Street.

 

Samozřejmě mám pro vás i lokální alternativu, kterou jsme zvolili my. Asi nejjednodušší je vzít autobus linky 380 ze zastávky 4 Leonard Isitt Drive. Zastávku hledejte nedaleko křižovatky 4 Leonard Isitt Drive a John Goulter Drive (u Warehouse a Countdown), několik minut pěšky od letiště. Vystupte na zastávce Onehunga Mall, Onehunga (41 min, 4,5 NZD). Z Onehunga Mall jede bus 305, 312, 324 (50 min, 5,5 NZD) směrem na Symonds Street, Auckland Central. Ze Symonds street to máte jen pár kroků na centrální Queen street.

 

Více o MHD zde: https://at.govt.nz/bus-train-ferry/

 

Cena dopravy z letiště do centra se dostává na přijatelných 10 NZD na osobu.

 

Ubytování v Aucklandě

Ceny jsou hodně ovlivněny sezónou. Během léta se cena za lůžko v hostelu zvýší o 4 – 5 NZD nad průměrnou sazbu za noc. Ubytovaní jsme byli nedaleko přístavu ve známém Nomads Auckland Backpacker, v místnosti pro 12 lidí za 25 NZD na osobu a noc. Byla to hrůza. V místnosti byl takový smrad, že jsem nemohl ani usnout, a když se mi to konečně povedlo, probudil jsem se po chvilce celý zpocený, jak jsem měl deku přes obličej. Nomads je v samém centru, nečekejte proto žádné klidné spaní. Po místnosti se neustále někdo šoural, chrápal, okno bylo díky smradu celou noc dokořán, takže později byla zima a z ulice přicházelo povykování silně podnapilých mladíků.

 

Dále jsme se ubytovali v YHA Auckland City za 17 NZD na osobu. Rezervovali jsme postel ve smíšeném pokoji, ale nakonec jsme zdarma dostali více než solidní cimru jen pro dva (se společnou koupelnou). Běžná cena tohoto pokoje se pohybuje 80 – 90 NZD. Tento hostel byl jiné kafe oproti Nomads. Vše zářilo čistotou, jak sociálka, tak společné prostory. V přízemí hostelu si můžete luxusně navařit v prostorné a plně vybavené kuchyni/jídelně. Tento hostel rozhodně doporučuji.

 

Do třetice jsme se ubytovali v Choice Plaza Backpackers, kde jsme pořídili dvoulůžkový pokoj za 60 NZD (cena za pokoj a noc). Nejlevnější lůžko zde vycházelo na 20 NZD (10 lůžkový pokoj). Pokud zarezervujete na týden, platíte pouze za 6 nocí. Hostel byl plný cizinců – makáčů na konstrukcích a Indů. Kuchyně byla malá a záchody žádný terno. Ale je to vyloženě budget option.

 

V Aucklandě jsem udělal menší výzkum a jako alternativu k hostelu můžu doporučit převážně pro páry následující:

http://www.empireapartment.co.nz/apartments.html

Kde seženete dvoulůžkový pokoj v apartmánu, přímo v centru za krásných 83 NZD za noc. Takových nabídek soukromých apartmentů je po Aucklandě více. Stačí je vyhledat online.

 

Při naší první návštěvě Aucklandu jsme byli v podstatně jednodušší situaci. Hned první den jsme koupili auto s vestavěnou postelí a po dvou nocích přečkaných na Nomads jsme s nadšením kempovali v autě zadarmo v Point Erin Parku na začátku Auckland Harbour Bridge. Přes přílišnou popularitu tohoto místa mezi backpackery místní autorita zakázala jakékoliv přespávání na parkovišti u bazénu. Přes den zde ale můžete strávit pěkné odpoledne, něco navařit a jít na procházku k nedalekému molu.

 

Kde se dá sehnat obytný campervan a co je s tím spojené?

Pro cesty po Novém Zélandě budete zajisté potřebovat nějaký ten vlastní dopravní prostředek. Jsou tací, kteří cestují stopem nebo busem (https://nakedbus.com/nz/bus), ale vlastnit auto a zažít nepopsatelný pocit svobody rozhodně stojí za to. Většina backpackerů se rozhodne pro obytný van, tedy dodávku nebo větší rodinné auto se zabudovanou postelí. Auto můžete koupit přímo od Kiwáka a vybavíte si ho podle vašeho gusta nebo koupíte již přestavěný van s kempinkovým vybavením v ceně od backpackerů. Rozhodnutí je jen na vás.

 

Inzeráty jsme hledali/podávali převážně zde:

www.trademe.co.nz

facebookové skupiny (New Zealand Working Holiday, Nový Zéland Working Holiday, Backpackers New Zealand, atd.)

www.cestananovyzeland.cz

nástěnka s inzeráty v každém krámu typu Countdown a New World

 

Auckland Car Fair Ellerslie

Největší aucklandský trh s ojetými auty, konající se každou neděli (9AM – 12PM) na okruhu v Ellerslie.

http://www.carfair.co.nz/

 

Na webu udávají informaci, že vám budou k dispozici stovky prodejců na jednom místě. Jsou to spíše desítky. Nechcete-li utratit více jak 3000 NZD za camperský van, nabídka bude spíš omezena na pár jednotlivců. Auto si můžete v pohodě vyzkoušet na přilehlém okruhu, pokud si přejete, můžete auto před koupí nechat zkontrolovat u profesionálů za 140 NZD (http://www.prepurchasecheck.co.nz).

 

V Ellerslie jsme se byli podívat, sháněli jsme nějaké menší auto, ale dle mého názoru je třeba si dát pozor na různé pokoutné arabské nebo asijské překupníky. Nakonec jsme nevybrali, ale je pravda, že nabídka aut je zde z celého Aucklandu jednoznačně nejširší.

 

Jak se sem dostat?

Hned u přístavu na konci Queen street vyhledejte vlakovou stanici Britomart, odkud se vyvezete do zastávky Greenlane za 4,5 NZD jeden směr.

 

Auckland city car fair

Každou sobotu od 9AM do 3PM v centrálním Aucklandě.

http://www.aucklandcitycarfair.co.nz/index.html

 

Tak tady už není ale vůbec žádný výběr, ale co, vstup je zdarma a pár campervanů je zde také k mání.

 

Na co se při výběru auta zaměřit?

Pokud jste na tom s technickými znalostmi aut stejně jako já, tak spíše doufáte, že nenarazíte na nějakého mizeru, který vám zamlčí nějakou tu vadu.

 

Na Novém Zélandu je ze zákona povinnost udělat každých 6 měsíců novou technickou (WOF). Je tedy vhodné koupit auto s novou technickou. Pokud WOF prodávaného auta vyprší v několika týdnech, je dobré se s prodávajícím domluvit na zařízení nové WOF ještě před koupí. Většina prodávajících se bude vymlouvat. Dejte si na ně pozor. Mnoho z nich už nechce vrážet do prodávaného auta ani korunu, případně vědí o nějaké té nákladnější opravě, kterou by bylo pro novou WOF zapotřebí udělat. Vy toto auto neznáte a s novou WOF si můžete ze začátku ušetřit pár komplikací.

 

Dále se řeší silniční daň REGO (http://rightcar.govt.nz/rego) u benzínových a RUC předplacené kilometry u dieselových automobilů (http://www.nzta.govt.nz/vehicles/licensing-rego/road-user-charges/ruc-rates-and-transaction-fees).

 

Za 1000 km předplacených km pro diesel zaplatíte 67 NZD (na čerpací stanici) a za benzín dáte 77 NZD za čtvrt roku (na poště). REGO se od července 2015 snížilo, takže za roční REGO licenci pro Toyotu Estimu zaplatíte 200 NZD.

 

Mnoho backpackerů vyjmenovává ve svých inzerátech celý výčet kempinkového vybavení v ceně vozidla, od pánvičky až po kolíčky na prádlo. Místo toho se raději zaměřte čistě na technický stav vozidla, jak auto startuje, jaký je stav baterie a pneumatik, jestli výfuk není děravý, kdy se naposledy dělaly rozvody (výměna přijde na 800 – 1500 NZD s čerpadlem), jestli automatická převodovka bezproblémově řadí (výměna by stála jak celé auto), vyzkoušet brzdy a zeptat se na spotřebu.

 

Realita je taková, že po Zélandu jezdí mnoho starých aut (naše Estima byla 1994), kdy backpackeři chtějí co nejvíce nalítat s co možná nejmenšími investicemi. S auty se jezdí po štěrkových a polních cestách, do kopců a hor a auta dostávají notně zabrat.

Cena běžně vybavené Toyoty Estimy se mimo sezónu (podzim, zima) pohybuje kolem 2000 – 3000 NZD, o sezóně povyskočí i o 1000 NZD. Naší Estimu jsme kupovali v listopadu za 3600 NZD a prodávali v květnu stěží za 1800 NZD…

Menší osobáky se pořizují v ceně 1500 – 2500 NZD. Před koupí vozidla doporučuji prověření registru podle SPZ na: https://www.carjam.co.nz/

 

Jak přepsat vlastnictví auta?

Převod vlastnictví auta je na Zélandu jednoduchý a rychlý úkon. Zajde se na poštu, kde jako kupec vyplníte formulář MR13B (prodejce vyplní MR13A), zaplatíte poplatek 9 NZD a auto je oficiálně vaše. Do formuláře vyplňujete adresu. Můžete zadat adresu hostelu, nikdo to neověřuje.

 

https://www.nzpost.co.nz/personal/payments-prezzy-card/vehicle-services

 

Potvrzení o převodu vlastnictví auta vám do několika dnů přijde na uvedenou adresu. Tento formální dokument můžete později použít jako Proof of Address při otevírání bankovního účtu a žádosti o IRD number (vše se dá obejít).

 

Otevření bankovního účtu

S otevřením bankovního účtu jsme měli ze začátku menší komplikace, jelikož jsme měli zaplacené jen dvě noci v hostelu a postrádali oficiální proof of address. V hostelu Nomad jsme si vyžádali jejich Proof of Address, načež jsme dostali potvrzení, že v současné době se zdržujeme na této adrese. Nejedná se ovšem o žádný oficiální dokument. Ve 3 bankách v Aucklandě nám zamítli žádost o otevření účtu. Většinou požadovali formální doklad o převodu auta, účet za energie nebo smlouvu o nájmu bytu. To jsme neměli.

Až v ANZ nám otevřeli účet bez okolků a Proof of Address z hostelu jim bohatě stačil. Účet jsme si otevřeli v malé pobočce ve městě Paroa, jižně od Aucklandu a platební kartu jsme si osobně vyzvedli o několik dnů později. S bankou ANZ máme jen dobré zkušenosti (později i v Asii), takže doporučuji.

 

Zažádání o IRD číslo

Pro výkon pracovní činnosti je nutné zažádat o IRD number (zdarma), tedy sociální číslo pro odvod daní. Vše vyřídíte opět snadno a rychle na poště. Vyplňte formulář IR742 (non resident) a předložte pas a mezinárodní řidičský průkaz. Pokud nemáte mezinárodní řidičák, budou po vás chtít jiný doklad s uvedenou adresou, tedy fakturu za energie, doklad o převodu vlastnictví auta, atd. Má přítelkyně v té době neměla žádný z těchto dokumentů, ani mezinárodní řidičák. Paní na poště ale ani nemrkla, zavolala známému a za pár minut měla Magda oficiální pracovní potvrzení, které k vyřízení IRD stačilo. Dobré dodat, že takto nám pomohla pracovnice pošty v Coromandelu.  

 

Pak již čekáte, až vám přijde dopis s IRD číslem na vaši adresu. Pokud cestujete, za 2 týdny zavolejte do IRD kanceláře a číslo vám sdělí po telefonu.

 

Více informací o IRD:

http://www.ird.govt.nz/news-updates/ird-number-application-changes.html

 

Kde a co nakoupit?

Za nákupem běžných potravin se vypravte do Countdown, New World, Pack n Save, Four Square.

Doporučuji se na Jižním ostrově poptat v New World po „tourist club card“, která sebou přináší řadu výhod a slev.

 

Nákup kempinkového vybavení, doplňků do auta, zahradního vybavení, levného oblečení (něco jako OBI) provedete ve Warehouse.

Ve Warehouse seženete také simku Skinny, kde si můžete aktivovat jeden z nejvýhodnějších tarifů na Zélandu – Big Value Combo za 16 NZD s 500 MB internetu (https://www.skinny.co.nz/pricing/combos/). Skinny pravidelně přináší různé akce typu 1GB 3G internetu za 10 NZD apod.

 

Na začátku je možné, že budete potřebovat vyhotovit nějaké fotokopie. Nejlepší cenu hledejte ve Warehouse Stationary (15c za stránku, v Aucklandě na Queen Street).

https://www.warehousestationery.co.nz/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/WSL-B2C-Site/en_NZ/-/NZD/GetContent-ViewContentPage?CategoryName=printing-copying-services

 

Pokud rádi fastfood, skočte si do Burger King. Na Zélandu mají různé akční menu, třeba jako Big Feed: Classic Whopper s hranolkama, nápojem, sundae a kuřecí nugety za 12 NZD (http://burgerking.co.nz/menu/promotion). V McDonalds mají ještě lepší obdobu za 12,5 NZD BigMac Hunger Buster (https://mcdonalds.co.nz/menu/big-mac-hunger-buster).

 

bottom of page